Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: niedziela, 29 listopada 2020 r.
Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Wydarzenia


Tragiczny pożar kamienicy w Łęczycy1 września 2020 roku o godz. 4:14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Łęczycy przy ul. Poznańskiej.Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pali się budynek mieszkalny wielorodzinny dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym. W chwili przybycia straży pożarnej dach kamienicy objęty był pożarem a z okien budynku wydostawały się płomienie. Część mieszkańców opuściła budynek samodzielnie przed przybyciem służb ratowniczych. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia straży pożarnej będący na miejscu zdarzenia policjanci byli w trakcie ewakuacji pozostałych mieszkańców. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia wynikało, że wewnątrz budynku może znajdować się jeszcze jedna osoba. Akcja gaśnicza była utrudniona ze względu na silnie rozwinięty pożar oraz skomplikowany rozkład pomieszczeń. Niezbędne było zadysponowanie dodatkowych sił i środków. W jednym z pomieszczeń strażacy odnaleźli osobę poszkodowaną. Lekarz stwierdził zgon kobiety.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 7 prądów wody, 2 prądów piany, ewakuacji odnalezionych zwierząt domowych, oświetleniu terenu akcji, rozbiórce dachu, dogaszaniu oraz przeszukiwaniu pomieszczeń. W celu szybszej lokalizacji źródeł ognia używano kamery termowizyjnej.

W akcji gaśniczej trwającej 13 godz. 54 min. udział brało w sumie 16 zastępów PSP (50 strażaków), 15 zastępów OSP w KSRG (67 strażaków) oraz 2 zastępy spoza KSRG (8 strażaków). Na miejsce zdarzenia zadysponowano m.in. zastęp z kontenerem środka pianotwórczego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Łodzi oraz zastęp z zapasem butli do ochrony dróg oddechowych z JRG nr 2 w Łodzi.

Na miejsce zdarzenia przybył również komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy mł. bryg. Wojciech Pernal, który przejął dowodzenie i podtrzymał zamiar taktyczny. Na miejscu zdarzenia była również grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.                

                

                

        

Wstecz